Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy kedves őszi délután, amikor a Nap már elég alacsonyan sütött ahhoz, hogy a szomszéd ház teteje fölött bekukkantva az ablakomon, az ágyamon fekvő könyvem érdes, megbarnult lapjait misztikus fénybe borítsa. Ennek az együtt hatásnak a jelentősége azonban csak a könyvben szereplő alábbi két mondat elolvasása után villant a fejembe:
Némelyek olyannak látják a világot, amilyen, és megkérdezik: - Miért?
Amíg mások, akik olyannak álmodják, amilyen még soha nem volt, így kérdeznek:
- Miért ne?
Ott, abban a pillanatban az élet hirtelen végtelenül egyszerűnek, örömtelinek és határtalannak látszott és előhúzott belőlem egy kérdést, amire azonban nem tudtam válaszolni. Igazán senki sem tudott rá válaszolni, pedig e két sor elolvasása óta több mint 10 év telt el és egyet mondhatok: nagy energiákat fektettem a válasz megtalálásába. Aztán mindettől függetlenül foglalkoztatni kezdett egy másik gondolat, ami addig csiklandozta a kíváncsiságomat, hogy végül elnevettem magam és azt kiáltottam: igen! Ezt szeretném csinálni! Úgyhogy fejest ugrottam az ismeretlenbe és eltökéltem, hogy életemnek egy részét hivatalosan is a válasz keresésének fogom szentelni. A kérdés pedig, ami akkor megfogalmazódott bennem, így szól:
Hogyan lehet olyannak álmodni a világot, amilyen még soha nem volt?
Nem tudtam rá felelni. Amennyire egyszerű a kérdés, annyira nehéz rá a válasz, és ez zavarba ejtett. Éreztem, hogy vibrálni kezd körülöttem a levegő, szaporábban vert a szívem, a fejemben gondolatok százai suhantak keresztül és tudtam: ezzel nem vagyok egyedül. Ez a kérdés emberek millióit foglalkoztatja.
Te melyik kérdést teszed fel, amikor felkelsz reggel és a tükörben az előtted álló napra gondolsz? Azt, hogy miért olyan a világ, amilyen, vagy azt, hogy miért ne lehetne olyan, amilyennek megálmodod? Belenyugszol-e jelenlegi sorsodba, körülményeidbe, anyagi helyzetedbe és okokat keresel a megváltoztathatatlan miértjeire, vagy megálmodsz magadnak egy teljesen új életet? Egyáltalán vannak álmaid? Mersz-e egyáltalán álmodni? És ha mersz is, vajon meddig mész el a képzeletedben? S ha már itt tartunk: szabad-e álmodni, amikor pénzt kell keresni, gyereket kell nevelni, iskolába kell menni, főnöknek kell megfelelni, politikusokkal kell lepacsizni, érdekköröket kell kiszolgálni?
Emlékszel még milyen érzés valamit megálmodni?
Blogomban arra vállalkozom, hogy objektív módon, példákkal, mások és saját tapasztalataim megosztása révén a végére járjak az általam feltett kérdésnek. A kutatásom gerincét három terület képezi:
1. Szakmai irodalom
Elolvasom a témába illő irodalmat és összefoglalom tömören és érthetően az egyes könyvek lényegi mondanivalóját. Ha mélyebben is érdekelnek ezek az írások, az elemzése végén mindig lesz egy bejegyzés az aktuális könyvről.
2. Interjúk
Sikeres és kevésbé sikeres, híres és kevésbé híres emberekkel készítek interjúkat arról, hogyan találták meg személyes válaszukat az általam feltett kérdésre.
3. Önképző és személyiségfejlesztő gyakorlatok
Felkutatok és kipróbálok minden olyan gyakorlati módszert, ami kézzelfogható segítséget ad ahhoz, hogy Te is megtaláld a személyes válaszodat.
Ha eddig eljutottal az olvasásban az jó jel! Örülök és megkérlek, légy olvasóm és társam ezen az izgalmas felfedezőúton!
Üdvözlettel és barátsággal,
Radnóthy Szabolcs
Utolsó kommentek